novetvare slovensky novetvare english
novetvare na facebooku

1. ONLINE CASTINGOVÁ AGENTÚRA
RÝCHLY KONTAKT:
Mobil: 0911 897 896
(prac. dni od 10:00 - 17:00)
Mail: agentura@NoveTvare.sk
Adresa: Refinery Gallery, Vlčie Hrdlo 1, BRATISLAVA

Mohli ste nás počuť: Slovenský rozhlas

Minulý týždeň sa vysielal rozhovor s Teréziou Madarovou, konateľkou le PROVOCATEUR s.r.o.
Počuť ste ho mohli v Slovenskom rozhlase, kde sa rozpávalo o projekte Ambasádoriek podnikateliek, do ktorého bola nedávno vybraná. Tí, ktorí si ho nestihli vypočuť, si nižšie môžu aspoň prečítať jeho prepis.


Rubrika radíme podnikateľom - projekt Podpora podnikania žien

Ivana ILGOVÁ, moderátorka:
"Žena má byť doma a starať sa o rodinný kozub. Tak toto stáročné presvedčenie už dávno neplatí. Ženy môžu pracovať, môžu podnikať, môžu, ale akosi sa do toho nehrnú. Teda aspoň na Slovensku. Dodať ženám odvahu na konkrétnych príkladoch podnikateliek, aj to cieľ projektu, ktorý v európskych krajinách podporuje chuť žien založiť si vlastnú firmu. Nejde len o morálnu podporu, Európska únia vyčlenila na tento účel vyše 13 miliárd eur. O čo ide, to zisťovala Ivana KIRKOVÁ."

I. KIRKOVÁ, redaktorka:
"Tento projekt odštartovalo slávnostné otvorenie Európskej siete podnikateliek a ambasádoriek v Štokholme. Na Slovensku je ich osem. Čo je najťažšie na podnikaní, hovorí jedna z nich za trnavský región - Terézia MADAROVÁ, majiteľka modelingovej agentúry."

T. MADAROVÁ:
"Keď žena začne podnikať, je to skĺbenie jej rodinného života a starostlivosti o rodinu, plus s jej pracovnými povinnosťami. Ale vo všeobecnosti, ak človek začne podnikať, najťažšie je to, aby mal sebadisciplínu a tvrdé sebazaprenie a keď sa už rozhodol že ide do toho, išiel a pokračoval v tom aj keď mu život hádže polená pod nohy a veril svojmu cieľu a išiel ďalej a nenechal sa odradiť od ničoho."

I. KIRKOVÁ:
"Údaje Európskej komisie totiž ukazujú, že podnikateľský potenciál nie je naplno využitý. Marcela ŠKUBALOVÁ z Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania."

M. ŠKUBALOVÁ:
"Percento žien, ktoré podnikajú v porovnaní s percentom mužov je dosť nízke. Napríklad v minulom roku bolo 72,5 percent mužov, ktorí podnikali ako fyzické osoby, u žien to bolo oveľa nižšie percento, a to 27 percent na Slovensku. So ženami a podnikaním sa spája mnoho historických predsudkov, či rodových stereotypov, ktoré ovplyvňujú ich prístup k podnikaniu. To sa snaží tento projekt prekonať školeniami. Ženy budú mať možnosť nejakým spôsobom konfrontovať svoju predstavu o podnikaní s realitou. Budú mať možnosť spýtať sa ambasádorky na to, ako začala podnikať, akými problémami sa stretla, čo musela prekonať, a týmto spôsobom im tá ambasádorka ukáže, že určite ani ona nemala tie začiatky ľahké, ale ako žena, ktorá možno tiež už má rodinu a deti, dokázala tieto problémy prekonať, a dnes je úspešnou podnikateľkou."

I. KIRKOVÁ:
"Tento projekt je zameraný ako na rozvoj budúcich podnikateliek, tak aj na osobný a profesionálny rast ambasádoriek."

M. ŠKUBALOVÁ:
"Počas týchto dvoch rokov sa zorganizujú rôzne akcie. Koncom októbra organizujeme pre naše ambasádorky - podnikateľky školenie mentoringu, na ktorom sa naučia ako prezentovať seba, svoj podnik, svoje podnikateľské skúsenosti a svoj podnikateľský príbeh. Začiatkom novembra organizujeme úvodnú konferenciu k tomuto projektu na Slovensku, aby sme verejnosti predstavili, o čom tento projekt v podstate je, a v januári začíname s organizáciou motivačných seminárov pre cieľovú skupinu tohto projektu. Patria sem hlavne nezamestnané ženy, ale aj ženy, ktoré sú zamestnané, ale rozmýšľajú o tom, že by začali podnikať, ďalej sú to študentky a matky na materskej dovolenke."

I. KIRKOVÁ:
"Čo je hlavnou úlohou ambasádoriek, vysvetľuje Terézia MADAROVÁ."

T. MADAROVÁ:
"Cieľom nás všetkých ambasádoriek je ten, aby sme prerozprávali svoj životný príbeh, aj svoj podnikateľský príbeh, ako sme začínali, že všetky sme začínali od nuly, naozaj s minimum peňazí, s obrovskými problémami, aby sme týmto svojim príbehom pomohli ostatným ženám - že aj keď mám neuveriteľné problémy, napríklad niektoré ženy sa môžu rozvádzať, niektorá nemá peniaze, niektorá nemá kde bývať, dá sa to. My sme boli v rovnakej situácii - podporíme ich týmto, aby uverili tomu, že dá sa to, aby boli úspešné, aby podnikali."

Zdroj: 28.10.2009; Rozhlasová stanica Slovensko; Dobrý deň, Slovensko; 09.40; 3 min.; KIRKOVÁ Ivana
Monitoring tlače
<< späť na zoznam